Stěrkování stěn je speciální technika, při které se sádrová hmota nanáší nejen na stěny, ale také na stropy. Jde o finální úpravu povrchu, je využíváno nejen před malováním, ale také jako podklad sloužící pro dekorativní malby, podklad pod benátský štuk a podobně.
Stěrkování stěn u vás doma
Možná jste o této metodě již někdy slyšeli, ba co víc – dokonce vás láká, že byste něco takového měli i u vás doma. Stěrkování stěn zpravidla provádí odborná firma. Profesionálové, kteří svému řemeslu rozumí, proto je rozumnější, pokud nad ní uvažujete, abyste si domů pozvali odborníky.
Jak to probíhá?
Základem je vyrovnání podkladu pomocí sádrování. Poté se čeká, až sádra dostatečně zaschne a teprve poté je možné nanést penetrační nátěr. Zde je potřeba správně naředit penetraci, aby se nestalo, že na zdi vznikne kluzký film, který by znesnadnil nanášení stěrkovací hmoty.
Co je stěrka?
Stěrka nebo také stěrkovací hmota, je sádra nanášená na stěny za pomoci speciálního nerezového hladítka. Počet vrstev, které se na stěnu nanáší, je vždy individuální a odborník navrhne na základě struktury podkladu, kolik vrstev se bude nanášet. Stěrkování stěn zpravidla zahrnuje jednu či dvě vrstvy, v případě stěrkování stěny bez omítky se pak nanáší i tři vrstvy.
Na řadu přichází malba
Po aplikaci vrstev přichází na řadu malba. Tu je poté nutné nechat dostatečně dlouho nechat zaschnout, ideálně přes noc a teprve poté je možné se pustit do broušení. Stěrka může působit suchá navenek, ale vespod stále může být vlhký a je proto potřeba opravdu počkat. Po broušení se nanáší penetrace. Po jejím zaschnutí je možné začít se samotnou výmalbou, ke které by měl být ideálně použit váleček.