Štuková omítka - Malíři pokojů Praha

Štuková omítka


Štuková omítka je nejčastěji využívanou povrchovou úpravou zdiva a používá se především na vnitřní omítky obytných místností. Štuková omítka se nanáší v tloušťce 3-5 mm na upravenou a zavadlou spodní jádrovou vrstvu omítky, která se obvykle aplikuje v tloušťce 15mm. Lícní štuková vrstva omítky, tzv. fajnová, dává zdivu konečný vzhled před výmalbou. Do směsi pro štukovou omítku musí být použitý dostatečně jemný písek, který zajistí dokonalou hladkost stěn. Pro ještě jemnější a hladší vzhled omítky je možno použít štukovou omítku s přísadou stavební sádry.

Příklady použití štukových omítek

  • Dokončovací práce v interiéru i exteriéru
  • Finální úprava hladkých povrchů
  • Rekonstrukce/opravy zdí po odstranění tapet nebo před malováním

Historie štuku

V historii se štuková omítka zhotovovala ze směsi jemného písku, hašeného vápna, vody a sádry a její využití bylo všestrannější než dnes. Využívala se na zdobené štukové fasády s okrasnými plastickými ornamenty, se kterými se dnes již téměř nesetkáváme.

Štuková omítka, tak jak ji známe dnes, je zpravidla hotová, předem namíchaná suchá směs, která se aplikuje po smísení s vodou. Na trhu existují různé typy štukových omítek, které se liší svým složením, hrubostí zrna a zejména oblastí použití.

Postup prací

Štuková omítka se nanáší nejdříve na stropní plochy a teprve potom na svislé konstrukce. Samotné nanášení štukové omítky se provádí krátkými, vlnivými pohyby pomocí ocelového hladítka a finální úprava je prováděna tzv. filcováním – tedy krouživými pohyby plstěnými nebo molitanovými hladítky za současného mírného vlhčení. Touto technikou dosahujeme vzniku hladké a celistvé plochy, která je po 1-2 týdnech schnutí připravena k výmalbě nebo aplikaci dalších povrchových úprav jako je např. aplikace sádrové stěrky nebo tapetování.

Tagy: štukové omítky Praha, štuková omítka Praha

POPTÁVKOVÝ FORMULÁŘ


Malíři na Facebooku


 

Kontakt


POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY


Půjčovna dodávek Praha 9 – DODAVKY.NET

Sháníte kvalitní dodávku pro převoz nábytku? Jak rychle přestěhovat kancelář? Vyzkoušejte naši nabídku půjčovny dodávek Praha 9. Půjčovna dodávek Praha [...]

Nějdříve stěhovat nebo malovat?

Pokud se rozhodujete zda je rozumnější vymalovat až po stěhování, určitě to nedoporučujeme. Malujte vždy když jsou místnosti co [...]